Som jasnovidec a môžem to dokázať

8.červenec 2015 Paranormální výzva

Otevřený dopis

Paranormální výzva obdržela otevřený dopis od pana Nostrada.

Pan Milan Nostrad je autorem článku "Som jasnovidec a môžem to dokázať", který je publikován na několika internetových stránkách. Ačkoliv patří mezi první uchazeče, kteří se přihlásili do Paranormální výzvy (2014), test jeho schopností dosud nebylo možno uskutečnit v ČR, ani jinde ve světě. 

Jeho otevřený dopis i naši otevřenou odpověď najdete v tomto článku.

"Dobrý den.

Ubehli tri mesiace, nič sa nezmenilo, tak som napísal další otvorený list:

Otvorený list skeptikom č.2 - Paranormálna výzva je podvod.

Všade môžete čítať: „Ak máte nejaké paranormálne schopnosti, prihláste sa do našej paranormálnej súťaže o milión dolárov(korún)“. Dva roky som sa o to aktívne snažil, ale test je nedohľadne - je to podvod.

Pred viac ako rokom som kontaktoval českých skeptikov. Navrhol som dva testy:

1. Osoba na fotografii je živá, alebo mŕtva

2. Osoba na fotografii je policajt, alebo nie

Českí skeptici mi obidva testy zamietli. Potom sme sa 10 mesiacov snažili nájsť vhodný test, ale nepodarilo sa nám to. Neskôr som napísal všetkým skeptikom na svete, ktorí organizujú paranormálnu súťaž. Tých súťaži je asi sedem, ale odpovedali mi iba dve. Obidve organizácie tieto testy schválili. Pokiaľ by som sa narodil v ich štáte, tak by ma otestovali. To znamená, že ma testovať nebudú.

Českí skeptici v rokoch 2013-14 urobili 4 testy:

1. Jeden test bol „Papierové hodiny“. Na detských papierových hodinách nastavili čas a jasnovidec hádal čas. Neuspel. Čas potrebný na prípravu testu: Ako pri kúpe detských papierových hodín.

2. Trikrát test „Krabica“. Pripravili 30 krabíc. Do 15 položili kameň, do 15 kvet. Jasnovidec mal povedať čo je v každej krabici. Nikto neuspel. Čas potrebný na prípravu testu: Ako pri kúpe kvetín. Krabice aj kamene už mali. Všimnite si čas potrebný na prípravu testov.

Po teste video nahrajú na internet a sú slávni. Pár hodín práce a na internete sú z nich celebrity. Zároveň majú o jeden dôkaz viacej, že nič paranormálne neexistuje.

Čo tým dokážu? Len to, že neexistuje krabicové jasnovidectvo, nič viac, nič menej. Nepoznám ezoterika, ktorý by robil krabicové jasnovidectvo, ale každý kúzelník má počas vystúpenia hneď niekoľko krabicových trikov.

Pýtal som sa ich prečo má nechcú otestovať. Povedali, že oni sú dobrovoľníci a nemajú tak veľa času. Pre môj test je potrebné pripraviť 15-20 fotografií. Českí skeptici zvyčajne robia 30 pokusov, tj. potrebujeme 30 fotografii.

Minimálny počet fotografii je dvanásť. Desať pre test a dve rezerva. Nech z desiatich fotografii je päť osôb mŕtvych a päť živých. Dostaneme 252 možnosti, teda test bude 1 ku 252. Ak mi nepoviete koľko osôb z desiatich je živých a koľko mŕtvych, tak sa dostaneme ku číslu 1024. Teda všetkých možnosti je 1024 a test bude 1 ku 1024.

Okrem týchto testov som navrhoval aj podobné: Osoba na fotografii je po klinickej smrti, alebo nie. Je to učiteľ, alebo nie? Trénoval karate, má vysoké IQ, je to zlodej, je to ateista a pod. Všetky tieto testy mi zamietli.

Prvýkrát som sa do súťaže prihlásil pred piatimi rokmi. Asi štyri mesiace pred jej ukončením som bežnou poštou poslal svoju žiadosť Jamesovi Randimu (respektíve JREF). Odpovedali, že moja žiadosť je kompletná a som desiaty v poradí. O štyri mesiace súťaž ukončili a všetky prihlášky zahodili. Potom začali novú súťaž. Znovu som podal prihlášku.

Zaujímalo by ma koľko testov prebehlo v celom svete za posledné dva roky. Pravdepodobne len zopár. Som zo Slovenska, u nás paranormálna výzva nie je. Českí skeptici ma pravdepodobne neotestuje. Nemeckí skeptici testujú iba Nemcov, belgickí skeptici iba Belgičanov atď. James Randi je za morom. Majú to dobre vymyslené.

Tento otvorený list som napísal 25.5.2015. Začínam odpočítavať čas. Uvidíme, kedy ma niekto otestuje.

Požiadal som českých skeptikov, aby na svojej stránke zverejnili, že nie sú schopní ma otestovať. Neurobili tak, vraj ma niekedy otestujú. Dúfam, že to nebude trvať 40 rokov. Paranormálna výzva už trvá 40 rokov a teraz som konečne pochopil prečo.

RNDr. Milan Nostrad
milan.nostrad@gmail.com
www.nostrad.eu"

 

Odpověď Paranomální výzvy na otevřený dopis pana Milana Nostráda

Dobrý den pane Nostráde,

reagujeme na Váš otevřený dopis a věříme, že se i tato odpověď ocitne v plném znění na Vašich webových stránkách hned vedle výše zmíněného otevřeného dopisu. Prosíme, pokuste se to, co píšeme vnímat jako text bez veškeré ironie, jako text, který se snaží problematiku pochopit a najít cestu ke spolupráci.

Nejdříve něco málo matematiky

Věc se má trochu jinak, než píšete.

Podstata experimentů, které navrhujete je založena na Vaší odpovědi "ano - ne" (je to karatista - není to karatista, je to zloděj - není to zloděj apod). Při prvním experimentu požadujeme u uchazeče chybovost menší než jedno promile. Co z toho vyplývá, řekněme, při určování kdo je a kdo není policista z deseti fotografií?

Teorie pravděpodobnosti říká, že na to, abyste určil pět a více fotografií správně, nepotřebujete ani špetku paranormálních vlastností. Stačilo by Vám zde prosté házení mincí, která by svojí polohou určovala odpověď. Jestliže určíte správně šest a více z deseti, máte chybovost 0,5. Při sedmi a více správných odpovědích 0,2. Při všech správných odpovědích se sice z hlediska pravděpodobnosti prokázaná chybovost blíží 0,001, avšak v tomto případě je zase pro statistické zpracování příliš málo chybných odpovědí.

Pro statisticky korektní test s chybovostí menší než jedno promile by bylo třeba určit např. 25 ze 30 fotografií v případě, že máte pro každou fotografii dvě možnosti (ano - ne). Přecházíme tedy od Vámi předpokládaných deseti fotografií ke třiceti.

Snad ani to by nemusel být tak velký problém. Ten nastává při ověřování pravdy.

Ověřování pravdivosti tvrzení

Představte si, že určujete, jestli je člověk na fotografii karatista. Když odpovíte, že je a bude Vám to potvrzeno, je všecko tak, jak má být. Když řeknete, že ne, a bude Vám to odsouhlaseno, je zase všechno dobře. Ale co se stane, když prohlásíte, že člověk na fotografii se karate zabývá a bude Vám řečeno, že pravdu nemáte? Budete bezvýhradně věřit tomu, že strana, která Vás testuje nefixluje? Když teď odpovíte, že ano, odpusťte, prosím, ale teď Vaší odpovědi nevěříme my.

Dokážete vymyslet metodu, jak dokázat, že někdo, koho vidíte na fotografii není karatista, není policista, není zloděj?

Policistu řekněme lze ověřit podle smlouvy na dobu neurčitou vystavenou na patřičné jméno. Karatistu, zloděje či ateistu - ani náhodou.

Jak ale dokážeme, že člověk na fotografii je opravdu ten, jehož smlouvou před Vámi někdo mává? Jedině tak, že bude opravdu u experimentu přítomen. A nezlobte se, ale sehnat na určitý termín 30 lidí s jejich smlouvami na dobu neurčitou už není taková prkotina, o jakých mluvíte ve svém otevřeném dopise.

Uvědomujete si, že svojí kritikou typů proběhnuvších experimentů se mnohem větší měrou trefujete do svých kolegů esoteriků než do skupiny Skeptiků. Typy experimentů totiž vymysleli a plně odsouhlasili právě ti, kteří byli testováni. Jestli v esoterické praxi fungují nebo nefungují nějaké "krabicové" techniky přece musí především vědět ti, kteří se v této - esoterické - oblasti pohybují a ne ti, kteří hledají hmatatelný důkaz existence nějaké paranormální vlastnosti.

Tvrdit, že Skeptici hledají důkaz pro to, že paranormální vlastnosti neexistují, je nesmysl, o kterém už byla výše řeč. "Nelze dokázat, že něco neexistuje, lze dokázat jedině to, že něco existuje."

Abychom ale nebyli jen skepticko-negativističtí. Zkusme se přidržet Vaší nabídky, že dokážete rozeznat, jestli člověk na fotografii je nebo není po smrti. Mnozí jasnovidci prý dokáží pracovat i bez fotografie a stačí jim jen jméno a datum narození. Dokázal byste i toto? Sehnat 30 dokumentů, které budou dokládat, že jmenovaný člověk žije nebo nežije by snad už tak velký problém nebyl.

Očekáváme zveřejnění naší odpovědi a realisticky návrh testu, který byste u nás chtěl absolvovat.


S pozdravem,
Paranomální výzva

Vytisknout článek

Poodhalíme vám skrytá tajemství.