Přes 200 „jasnovidců“ už se pokusilo určit obsah uzamčeného trezoru

19.leden 2015 Paranormální výzva

Zpráva o probíhající akci

Již za necelý měsíc bylo zaznamenáno více než dvě stovky tipů na to, co se ukrývá v uzamčeném trezoru.

Trezor bude za přítomnosti médií otevřen za dva měsíce – 20. 3. 2015 v 10 hodin dopoledne. Všechny předměty budou přitom vyfoceny a fotografie budou zveřejněny na webu Paranormální výzvy (www.paranormalnivyzva.info), aby si každý, kdo poslal svůj tip, mohl ověřit, jak blízko byl skutečnosti.

Odměna 100 000 Kč pak bude vyplacena té osobě, která správně určí všechny tři předměty. Správně určit kdo do trezoru který předmět vložil, není pro vyplacení výhry nezbytné. 

Tisková zpráva projektu Paranormální výzva Českého klubu skeptiků Sisyfos

Přes 200 „jasnovidců“ už se pokusilo určit obsah uzamčeného trezoru

Již za necelý měsíc bylo zaznamenáno více než dvě stovky tipů na to, co se ukrývá v uzamčeném trezoru.

Organizátoři Paranormální výzvy před Vánoci instalovali v pražském obchodním centru Nový Smíchov trezor s třemi utajenými předměty. Při této příležitosti vyzvali všechny osoby v Čechách a na Slovensku, které si myslí, že mají jasnovidecké či jiné extrasenzorické schopnosti, aby s jejich pomocí správně určili obsah trezoru.

Obrázek Trezor Paranormální výzvy
Foto: Ondřej Neff

Tajemný trezor se nachází v přízemí pražského obchodního centra Nový Smíchov. V pátek 19. 12. 2014 v 10 hodin dopoledne do něj byly uloženy tři obyčejné papírové krabice. Do každé z nich uložila svůj předmět jiná osoba. První byl donátor Paranormální výzvy Václav Dejčmar, druhou osobou byl mentalista ze skupiny Falešní hráči Jakub Kroulík a nakonec místopředseda Českého klubu skeptiků Sisyfos Leoš Kyša. Nikdo z těchto tří osob tak nezná kompletní obsah trezoru. Každý z těchto mužů pak získal jeden z klíčů od trezoru, kterými jej uzamkli. Bez použití všech tří klíčů nejde trezor otevřít. Správné řešení otázky, co se v trezoru skrývá, tak do poslední chvíle nebude znát vůbec nikdo. Zjistit obsah trezoru lze pouze s pomocí jasnovideckých či jiných extrasenzorických schopností.

„Důvodem tohoto happeningu bylo vyzvat všechny osoby, které jsou přesvědčeny, že mají paranormální schopnosti, či jsou různými způsoby schopny zjišťovat informace jinak než pomocí nám známých smyslů, aby si tyto své domnělé schopnosti bez jakéhokoliv rizika vyzkoušeli. Upřímně jim držím palce. Motivací jim může být nejen slíbená částka 100 000 korun, ale i skutečnost, že ten, kdo uspěje, bude mít příležitost prověřit své schopnosti v rámci Paranormální výzvy ve vědecky nastaveném, přísně kontrolovaném, dvojitě zaslepeném experimentu.“ Vysvětluje jeden z organizátorů happeningu Jakub Kroulík. On sám je členem iluzionistické skupiny Falešní hráči, která při experimentech s lidmi, kteří jsou přesvědčeni o tom, že mají nadpřirozené schopnosti, dohlíží na regulérnost testů, tedy, aby někdo neuspěl pomocí iluzionistických triků. Zároveň dodává, že tak velký zájem o zjištění obsahu trezoru nečekal. „I když je jasné, že mnoho lidí, kteří nám poslali své tipy, se prostě jenom rozhodlo zkusit štěstí a nevěří, že by snad nějaké paranormální schopnosti měli, takový zájem mě těší a doufám, že každý, kdo se třeba živí jako jasnovidec či věštec si své schopnosti otestuje právě v rámci naší akce,“ dodává Kroulík.

Trezor bude za přítomnosti médií otevřen za dva měsíce – 20. 3. 2015 v 10 hodin dopoledne. Všechny předměty budou přitom vyfoceny a fotografie budou zveřejněny na webu Paranormální výzvy (www.paranormalnivyzva.info), aby si každý, kdo poslal svůj tip, mohl ověřit, jak blízko byl skutečnosti. Odměna 100 000 Kč pak bude vyplacena té osobě, která správně určí všechny tři předměty. Správně určit kdo do trezoru který předmět vložil, není pro vyplacení výhry nezbytné. V případě, že více osob správně určí všechny tři předměty v trezoru, odměnu si mezi sebou rozdělí rovným dílem.

„Jsem přesvědčený, že nikdo správně obsah trezoru neurčí. I když mnoho lidí v jasnovidnost, telepatii a další fenomény tzv. mimosmyslového vnímání věří, skutečnost je naprosto odlišná. Ale budu rád, když se jasnovidci chopí hozené rukavice a dokáží mi opak. Je to jenom na nich,“ říká skeptik Leoš Kyša.

 

Informace o organizátorech Paranormální výzvy:

Český klub skeptiků SISYFOS je součástí světového skeptického hnutí, které vzniklo r.1976 v USA z iniciativy desítek vědců a filozofů, mezi nimi několika nositelů Nobelových cen, jako reakce na vzestup iracionality ve společnosti. Vzniklá společnost, jejíž vůdčí osobností a dlouholetým předsedou je humanistický filozof Paul Kurtz, si zvolila název CSICOP, Committee for the Scientific Investigation of the Claims of the Paranormal (Výbor pro vědecké zkoumání paranormálních názorů). Jejím původním programem byla vědecká analýza pseudovědeckých názorů a údajně nadpřirozených jevů, ale postupně se rozšiřoval zájem skeptiků i na další oblasti, ve kterých začaly převládat nevědecké a sporné názory, a stranou nezůstala ani popularizace vědy. Základní metodou práce je tzv. „nový skepticismus“ ve smyslu kritického racionalizmu. Dnes je CSICOP silnou organizací s více než 50.000 členy, má v USA několik výzkumných center a vydává kritický časopis Skeptical Inquirer. 

Falešní hráči jsou skupinou umělců, kteří se přímo specializují na umění mentalistů, kouzelníků, hypnotizérů a věštců. Jsou odborníci na podvodné provádění paranormálních jevů.

Kontakty:

Leoš Kyša, Český klub skeptiků Sisyfos – 774 871 406
Jakub Kroulík, Falešní hráči – 725 077 666

Vytisknout článek

Poodhalíme vám skrytá tajemství.